DOLAR: 7.21 TL
EURO: 8.81 TL

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi

1) ADIM: Rahat bir oturak alın
Çocuğunuz 18 aylık olduğunda ona rahat ve geniş tabanlı bir oturak alın. Oturağı sahiplenmesine yardımcı olun. Onu tuvalete götürerek “Bu senin için, şu büyük olansa anne-baba için” diyerek açıklama yapın. Birkaç gün kendisine çok yeni gelen bu nesneye alışması için bekleyin.

2) ADIM: Giysilerini çıkarmadan oturtun
Çocuğunuzu giysilerini çıkarmadan oturağa oturtun. Çünkü bunu kendisini zorlayıcı bir davranış olarak algılayabilir. Çocuğunuz giysileriyle oturakta otururken siz de onun yanında olun. Ona kitap okuyarak ya da çeşitli aktivitelerle oturağın üzerinde zaman geçirmesini sağlayın.

3. ADIM: Ufak denemeler yapın
Çocuğunuzun artık hazır olduğunu düşünüyorsanız altını açıp oturağa oturmasını teklif edin. Şimdilik bunu günde bir kere yapın. Giderek bu sayıyı arttırmalısınız. Oturağına her oturduğunda ondan ne yapmasını beklediğinizi ve sizin de babasının da her gün böyle yaptığını ona söyleyin.

4. ADIM: Alt bezini çıkarmaya başlayın
Alt bezi olmadan dolaşmasına izin verin. Bunu yapmanızın nedenini, artık oturağını nasıl kullanması gerektiğini bilmesi olarak açıklayın. Ve tuvaleti geldiğinde nereye gitmesi gerektiğini artık bildiğini ona hatırlatın. Siz bezini çıkartır çıkartmaz hemen oturağına gitmeyecekti tabi ki. Biraz sabırlı olun. Eğer bezli olmadığı zamanlarda oturağa gitmek yerine altını sıkça kirletmeye başladıysa, 3. ve 4. adımlara geri dönün ve bu adıma geçmek için birkaç gün bekleyin.

5. ADIM: Tuvalete oturtun
Oturağa alışan çocuğunuz bir süre sonra tıpkı siz anne-babasının yaptığı gibi tuvalete oturmak isteyebilir. Buna izin vermeniz tuvalete alışmasını sağlar.

6. ADIM: Alt bezine son verin
Çocuğunuz altını kirlettiği günler giderek azaldıysa, alt bezini yalnızca geceleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Birkaç küçük kaza yaşansa da tuvalet eğitimini asla bu noktada yarıda bırakmayın.

Unutmayın!
Tuvalet eğitiminin herhangi bir sürecinde zorlayıcı olmanız aşama kaydetmenizi engeller. Bu nedenle çocuğunuza karşı sabırlı ve kararlı olun.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık