DOLAR: 8.17 TL
EURO: 9.81 TL

EL EGZAMASI

Resim bulunamadı

Sıcak havalarda dikkat
En sık görülen alerjik cilt hastalıkları içinde yer alan el egzaması, özellikle ev kadınlarının korkulu rüyası. Kaşıntı, kızarıklık, deride kabuklanma ve su kabarcıkları şeklinde kendini gösteren el egzaması, kendi alacağınız basit bazı önlemler ve doktorunuzun önereceği birkaç aylık tedaviyle ortadan kalkıyor. Medical Park Sağlık Grubu, Dermatoloji Uzmanı Dr.Canan Savaş İyigün, egzamayla ilgili sorularımızı cevapladı..

Sebebi ne olabilir?
Ellerimiz sürekli dış ortamla temas halindedir. Bazı kişilerin elleri normal günlük aktivitelere karşı daha duyarlıdır ve kolayca tahriş olurlar. El egzamalarının çoğu bu nedenledir. Daha nadiren ellere temas eden bazı maddelere karşı alerji olabilir.

Belirtileri nelerdir?
Ellerde kuruluk, çatlama, soyulma, parmak izlerinde silinme, sızlama şeklinde ortaya çıkar.

Kimlerde görülür?
Su, sabun, deterjan ve temizlik maddeleri deriyi en sık tahriş eden ajanlardır. El egzamaları bu nedenle özellikle ev kadınları, ahçılar, temizlik işçileri ve elleri su ile fazla temas eden kişilerde daha fazla görülür.

Mutfakta dikkat edin
Eller sudan korunmalıdır. Aşırı sıcak ve soğuk su yerine, ılık su tercih edilmeli. Ellerin hangi sıklıkta ıslandığı ıslanma süresinden önemlidir. Saplı fırçalar ve süngerler faydalı olabilir. Taze meyve ve sebzelerin öz suları da şikayetleri arttırabilir. Özellikle yemek yaparken bunlarla doğrudan temastan kaçınılmalıdır.

El kremleri faydalı mı?
Nemlendiricilerin kullanılması cildin yıkama ile kaybettiği doğal yağları yerine koyma açısından çok faydalıdır. Ancak bazı el kremleri, parfüm ve tahriş edici başka maddeler içerebilir ve alerjik kişilerde sorun olabilir, bu hastaların doktorlarına danışmaları gerekir.

Nelere dikkat edilmeli?
Korunma ve tedavide en önemli nokta tahriş edici su ve deterjan gibi maddelerden kaçınmaktır.

Bunları gözardı etmeyin
Dr.Canan Savaş İyigün, ellerinizdeki bu döküntünün geçmesi ve tekrar etmemesi için şu kurallara uyulması gerektiğini söylüyor:
> Ellerinizi sabun, deterjan ve diğer kimyasallardan, vinil eldivenler kullanarak koruyun.
> Bulaşık makinesi kullanın. Giysileri ve bulaşıkları elle yıkamaktan kaçınınız.
> Elleri yıkarken yüzüğünüzü çıkarın. Yüzük altında biriken sabun egzamanızı şiddetlendirir.
> Soğuk havalarda deriyi kurumaktan koruyan deri eldivenler giyin.

Nasıl tedavi edilir?
Tedavisinde en çok kortizonlu kremler kullanılır ancak bunların da uzun vadede yan etkileri olabilir. Bu yüzden günlük el kremi şeklinde devamlı kullanılmamalı ve tedavi yapılmalıdır.

Tekrarlar mı?
Tekrarlayabilir. Hastalığın tekrarlamaması için hastanın korunma yöntemlerine dikkat etmesi şarttır. Egzama şiddetliyse hastanın yaşama şeklini, işini değiştirmesi bile gerekebilir.

alıntıdır http://www.turkiyegazetesi.com/

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık