DOLAR: 7.96 TL
EURO: 9.42 TL

SÂLİHA BİR KADININ GELİNLİK KIZINA NASİHATLERİ

Resim bulunamadı

SÂLİHA BİR KADININ GELİNLİK KIZINA NASİHATLERİ

“Bk yavrum, beni çok iyi dinle. Eğer ana ve babası zengin olan bir kız evlenmeyecek olsaydı senin evlenmeye ihtiyacın olmazdı. Çünkü baban zengin, meşhûr, makâm ve itibâr sâhibidir. Sen de böyle bir adamın kızısın!.. Lâkin hayat öyle değildir. Allâhu Teâlâ, bizleri yaratmış ve bizim için hayat kanûnları koymuştur.
Kanâat sâhibi ol. Kendi hâline şükret. Kocan eve her ne alıp getirirse, onu en güzel bir şekilde kabul et. Kocana teşekkür ederek hoşnutluk göster. Hâline şükretmeyen, kendi kazancını beğenmeyen gönül huzûru, kalp râhatlığı bulamaz. Kocana itâat et, yap dediklerini yap, yapma dediklerini yapma. Kocanla sohbet ederken ve konuşurken, ona karşı itâatli olduğunu, onun dediklerini güzel bir şekilde dinleyip yerine getirdiğini, senin konuşma ve dinleme şeklinden anlasın. Bu şekilde hareket edersen Allâhü Teâlâ senden râzı olur ve eviniz saâdetle dolar.
Evinin içini, dışını çok temiz tut. Üstünü başını temiz tut. Kocanın burnuna dâima temiz kokular gelsin. Kötü kokular seni kocanın gözünden düşürür. Senden iğrenmesine sebep olur. Temizlik ve zarîfliğin en iyisi, su ile olanıdır. Yemek zamanını iyi kolla. Dakika bile geçirme. Alışkanlığı, yemek saati ne ise, o zaman yemeğini hazır bulundur. Açlık insanın sinirlerini gerginleştirir. Uyuyacağı zamanı iyi belle ve uykuya yatma zamanında yatağını hazırla. Zîra uykusuzluk insanı öfkelendirir.
Kocanın malını da eşyasını da çok iyi muhâfaza eyle. Çünkü; onun malı senin malındır. Kocanın malını israf etmeden yerli yerince kullanıp muhâfaza etmelisin.

SÂLİHA BİR KADININ GELİNLİK KIZINA NASİHATLERİ Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık